Menü Kapat

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda bizim deyimimizle Orkide Çiçeği ,Latince ( Phalaenopsis ) ile alakalı Bakım şartlarını,ortam ve ışığın yanında, kök toprak ve saksı tercihleri alanlarında da bilgilendirmeler yapacağız.  • Orkide çiçeği alacağımız zaman ilk olarak bu gösterişli çiçeğin goncalı, yeşil ve dik yapraklı olmasına dikkat etmemiz gerekir. Bunun nedeni, gonca sayısıyla çiçeğin ömrünün doğru orantılı olmasıdır.Gonca demek yeni çiçeklerin oluşacağı gözleri ifade etmektedir.

  • Aldığımız orkidenin uzun ömürlü olması için ayrıca, evlerde ya da ofislerde aydınlık ortam olmalı fakat direk güneş ışığına maruz kalmamalıdır, cama yakın yerler tercih edilip aşırı sıcaktan kaçınılmalıdır. Klimanın yakınlarında olması ise orkide bitkisi için son derece zararlıdır.Orkide yapısı itibari ile hassas bir bitkidir ve yer değiştirmeleri,sıcak ve soğuk hava akımları onu olumsuz yönde etkiler.
  • Orkide Çiçeği için Neden Şeffaf Saksı Kullanılmalı?

Şeffaf renkli orkide saksısı, mümkün olduğunca değiştirilmemelidir.Eğer bitkiniz büyüdü ve kökleri saksı dışına taşıyor yada toprağı köklerinden az görünüyor ise ufak takviyelerle toprak ilavesi yapılabilir veya bir boy daha büyük saksıya alınması tercih edilir. Toprağı özel bir karışımdır ve bunu piyasadan elde etmek bir hayli zor bir iştir. Saksının şeffaf renkli olmasının nedeni ise çiçeğin üst kısımları kadar köklerinin de güneş ışığına ihtiyaç duymasıdır.

  • Orkide Çiçeğinin Sulama İhtiyacı Nedir?

Orkide çiçeğinin sulaması bir diğer dikkat edilmesi gereken konulardandır. Sulama, haftada iki defa olmalıdır. Temiz, oda sıcaklığında ve bir su bardağı ölçüsündeki su, orkide için idealdir. Yine haftada bir veya iki kez orkidenin yapraklarına su püskürtmek de çiçeğin nem ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur.Ayrıca kullanılan bir yöntemde orkide saksının toprağını suyun altına tutup daha sonra kurumasını bekleyerek bulunduğu yere koymaktır,fakat bu uygulama bitkinin yer değiştirmesi ve köklerinin aşırı su alması ihtimaline karşılık önerilmemektedir.

  • Orkidenin ömrü, normal şartlar altında üç ya da dört aydır. Bu süre sonunda çiçekler açılımını tamamladıktan sonra, boğumlu olan gövdesi yukarıdan budanarak tekrar çiçek açması sağlanabilir. Fakat budama sonrasında açık kalan kısımların da alüminyum folyo ,aşı macunu vb. hava almayacak ve gözde ısı oluşturup filizlenmeyi tetikleyecek şekilde kapanması gerekmektedir.Tekrar çiçeklenme için budama şekli ve budama kesiklerinin bakımı çok önemlidir.
  • Son olarak orkide çiçeği saksısından zamanla taşan köklerin, görüntüyü bozduğu gerekçesiyle kesinlikle kesilmemesi gerekir. Aksi takdirde orkide çiçeği fazlasıyla zarar görecektir.
  • Toprak takviyesi ve daha büyük bir saksı çiçeğin ve bitkinin zerafetini korurken sağlığınıda olumlu etkileyecektir.
  • Orkide Çiçekleri Narin yapılarıyla Bakımı diğer bitkilere nazaran daha zor fakat eşsiz güzellikleri ile de her daim yaşam alanlarımızda olmaya devam edecektir.

İletişime Geçerek veya Online Sipariş oluşturup bu ürün Gruplarına ulaşabilirsiniz;

Orkide Çiçeği

Orkide Toprağı

Orkide Saksısı

Orkide Buketi

Orkide Gelin Çiçeği

Orkide Aranjman

ÇiçekçiKız Çiçek&Dekorasyon