Menü Kapat

Çim Bakımı Nasıl Yapılır?

ÇİM BAKIMI NASIL YAPILIR?

Bu yazımızda Genel Hatları ile 4 Mevsim Yeşil olan bir çim türü için uygulanabilecek bakım yöntemleri ve daha sağlıklı bir çim için yapılabilecek örnekler aktarılmaktadır.Çim alanlarda ürünün çeşidi ve mevsimsel değişiklikler bakım detaylarında farklılıklara yol açabilmektedir.Danışmanlığınızı Peyzaj Firmaları ,uzman Ziraat Mühendisleri veya Peyzaj Mimarlığı Ofislerinden sağlayabilirsiniz.

www.dukgroup.com

İLKBAHAR DÖNEMİ ÇİM BAKIMI VE HAZIRLIĞI?

Çimler uzamaya başlaynca çim biçme mevsimi gelmiş demektir. Önce bütün yaprak ve çöpler esnek tırmıkla alınır. İlkbaharda normal bahçe tırmığı çime zarar vereceği için kullanılmaz. İlk biçimde Çim Biçme Makinesinin bıçak yükseklik ayarı en üst ayara getirilir.

Kış boyunca kalınlaşmış çimler biraz uzun biçilirse hem çim biçme makinası zorlanmaz, hem de çimler makine sıkıştırmasından dolayı kökten bozulmaz.Daha sonraki çim biçme işlemi normal boyda biçilir.Çim biçme Makinasının girmediği yerler için makas kullanılır. Kenarlarda bozulma varsa düz kenarlı bir kürekle düzeltilir. Kuru havalarda gerekirse sulama yapılır. Nisan ayında yavaş yarayışlı bir çim gübresi atılmalıdır. Bir-iki hafta çimler güçlendikten sonra Yabancı ot temizliği yapılmalı gerekiyorsa ot ilaçlaması uygulanmalıdır. Tohum ekme yolu ile yeni çim alan tesisi için ideal mevsimdir. Bahar başlarında işlenen toprağa tohum ekilir.Ekilen yeni tohumların bu mevsimde patlama olasılığı yüksektir ve verim iyidir.

YAZ DÖNEMİ ÇİM BAKIMI?

Çimler düzenli olarak biçilir ve sulama ayarlamaları dikkatli ve düzenli olarak yapılmaktadır. İhtiyaca göre mevsim içinde bir-iki kere çim gübresi atılabilir. Sıcaklarda ot ilacının pek bir faydası yoktur. Yonca gibi otlar düzenli biçme ile körelirler. Kazık köklü kalıcı bitkiler ve Yabani Otlar çıkarsa elle sökülür veya sprey şeklinde satılan hazır ot ilacı direkt bitkinin üzerine püskürtülür. Çok sıcak zamanlarda çimler normal uzunlukta olmalıdır. Aşırı kısa biçimler hastalıklara davetiye çıkarabilir, sararma ve kelleşmelere sebep olabilir. Ek olarak Karınca popülasyonları çimde çoğalabilir,bu durumda karınca mücadelesi için biyosidal ürünleri kullanabilirsiniz.Çim Kurdu ve Mantar hastalıkları en çok bu dönemde görülebilmektedir.Bunun önüne geçebilmek adına Makine ve El aletlerinin Sterilizasyonu yapılıp ,çim alan periyodik olarak bu zararlılara karşı ilaçlanabilmektedir. Tohumdan çim ekimi yapılması bu dönemde iyi netice vermez. Rulo çim kullanılabilir.

SONBAHAR DÖNEMİ ÇİM BAKIMI?

İsteğe göre son bir defa çim gübresi atılabilir.SONBAHAR VE KIŞIN YAPILAN TÜM ÇİM BAKIMLARI GELECEK DÖNEM DAHA SAĞLIKLI VE GÜZEL GÖRÜNEN ÇİM ALANLARI İÇİN YATIRIM DERECESİNDE ÖNEMLİDİR.! Bulunabilirse sonbahar için özel hazırlanmış gübreler kullanılmalıdır. Bu gübreler kökleri kuvvetlendirir. Çim alanda en yoğun işler bu mevsimde yapılır. Kalıcı yabani otlar varsa havalar fazla soğumadan ot ilacı yapılır. Yosunlar kazınır veya yosun ilacı ile yok edilir. Bir kaç hafta sonra çimler özel tırmıkla, yoksa bahçe tırmığı ile tırmıklanarak havalandırılır. Bu alet hem dipte biriken kuru ot tabakasını temizler hem de toprağın bir miktar havalanmasını sağlar. Özellikle ağır sahalarda toprağın dirgen gibi bir aletle düzenli delikler açılmak sureti ile havalandırılması çok iyi olur. İlaçlama ve havalandırma sırasında iyice belirginleşen kel bölümler sonbaharda tamir edilir. Çim ilk ekildiği zaman hangi cins olduğu bir tarafa not edilmelidir. Böylece ileride yama yapılacağı zaman aynı cins tohum kullanılırsa renk değişikliği olmaz. Bir de yama çim tohumları vardır. Bunlar toprağın fazla işlenmesini grektirmeden çabucak kellikleri kapatma özelliğine sahiptirler. Çimsiz bölgenin toprağı çatal el çapası ile gevşetilir. Bir miktar elenmiş gübre ilave edilir. Tohum serpilir. Üzerine çok ince bir tabaka kapak toprağı serilir ve bastırılır. Dikkatle sulanır. Sonbaharda çimlere ek toprak takviyesi yapılabilir. Bunun için yanmış gübre ile yarı yarıya karıştırılmış iyi kalite bahçe toprağı elenir. Çim alanın toprağı killi ise bu karışıma bir miktar ince dere mili eklenir. Çimler önceden biçilir. Toprak karışımı her metrekareye 2-3 kürek isabet edecek şekilde serpilir. Bir tahtanın ince ve enli kenarı yer taranırcasına gezdirilerek toprağın çimlerin dibine yayılması sağlanır. Bu işlem diğer bakım çalışmalarından sonra, yama çalışmasından önce yapılır. Tohum ekme yolu ile yeni çim alan tesisi için ideal mevsimdir.

KIŞ DÖNEMİ ÇİM BAKIMI?

Kışın çim alanda fazla iş yoktur. Çim makinaları ve diğer ekipmanın temizlik ve bakımı yapılır. Sıcak iklimlerde kışın seyrek de olsa biçim yapılabilir. Kuru yapraklar hastalığa sebep olmaması için birikmeden toplanır. Çok ıslak veya donmuş çimlerin üzerine basılmaması gerekmektedir. Kış sonlarına doğru toprağın tavlı odluğu zamanlar, yeni çim ekilecek yerler işlenmeye başlanır.

Çim Bakımı için Mevsimsel Değişimler , Hastalık Zararlı Kontrolü ve Mücadele Yöntemleri, Yabani Ot Temizlikleri ve Mücadele Yöntemleri,Tohum veya Rulo Çimlerde Aşılama ve Yama Yöntemleri ile Uygulamaları,Düzenli ve Periyodik Sulama Kontrolü.En dikkat isteyen noktalardır ve Çimin kaç yıl boyunca sağlıklı kalıp göze hitap edeceğini belirlemektedir.

DUKGROUP Peyzaj & Periyodik Bakım & Danışmanlık Hizmetleri için iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı ve Daha Yeşil Günler Dileriz.

DUKGROUP 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir